Snižujeme limit pro dopravu ZDARMA na 3000Kč! Platí do 1.1.2025.

Podlahové topení: Cena, typy, výhody

Kam se hodí a nehodí podlahové vytápění?

Podlahové topení je vhodné především pro osoby oceňující komfort, rovnoměrné rozložení tepla, úsporný provoz a spolehlivost. Podlahové vytápění může být instalováno od novostaveb i rekonstrukcí jako hlavní způsob vytápění, ale stává se dnes již standardním prvkem vybavení podlah koupelen, kde má funkci buď hlavního topení, nebo doplňkového pro příjemný pocit teplé podlahy. Do koupelny se instalují především elektrické topné rohože pro svou nízkou stavební výšku okolo 3mm a jednoduchost montáže. Podstatné při návrhu podlahového topení jsou velkosti jednotlivých místností včetně zastavěných ploch nábitkem a sanitárním vybavením. S tím je třeba počítat při návrhu topného systému a podlahové topení na tyto parametry dimenzovat. Efektivitu vytápění ovlivňuje i výběr podlahové krytiny. Nejvhodnější krytina na podlahové topení je dlažba, vinyl, PVC. 

 

Výhody a nevýhody podlahového vytápění

Mezi výhody podlahového topení můžeme zařadit velice příjemný pocit tepla od podlahy vnímané přes citlivou pokožku chodidel. Podlahová plocha se rovnoměrně zahřívá na nastavenou teplotu na termostatu, který je to jediné, co je z celého topného systému vidět. vše ostatní je zcela skryto a nenarušuje tak estetiku místnosti.   Novostavby a zateplené rekostrukce, kde jsou jen minimální tepelné ztráty, to jsou nejčastější objekty, kam se instaluje elektrické podlahové topení. Srovnatelného tepelného komfortu je možné dosáhnout s teplotami až o 4 °C nižšími než při vytápění klasickými radiátory. Ušetřený prostor, ať již za radiátory, kotel nebo sklad paliva můžete využít smysluplněji, nebo ušetřit náklady při výstavbě. Citlivé osoby ocení snížení prašnosti prostředí se zachováním optimální vlhkost. Pro elektrické vytápění je možné získat levnější tarif. Podlahovým topením můžete vytvořit i různé teplotní zóny v jedné místnosti. Systém elektrického podlahového topení se navíc navrhuje jako bezúdržbový.

Jako nevýhoda podlahového topení se může zdát pomalejší vytopení vychladlého prostoru. „Podlahovka“ pracuje s nižžší teplotou na povrchu podlahy oproti radiátorům, ve kterých se voda může ohřívat až na 80 °C. U podlahového vytápění ale díky nižší teploty nedochází k přepalování prachu a jeho víření, ani u podlahovky není nebezpečí poranění o horké povrchy topení. Elektrické podlahové topení je tedy bezpečné a čisté.

cena a Typy podlahového vytápění

Podlahové topení jako velkoplošný sálavý zdroj vytápění přináší komfortní pocit tepla, tam, kde jej uživatel nejvíce potřebuje, tedy od nohou.  Podlahové topení můžeme rozdělit na dva druhy:

 Elektrické podlahové topení – s jednoduchým způsobem instalace, a využíván bývá jeko hlavní, nebo doplňkový zdroj tepla. Topné kabely jsou instalovány cca 5cm pod podlahou, nebo jako topné rohože přímo pod krytinou. Elektrické podlahové topení vychází v pořizovacích nákladech levnější než druhý typ, jeho cena je v průměru cca. 400 Kč za m2, v případě kompletní dodávky vč. montáže podlahy pak je možné kalkulovat s cenou cca 1 000 Kč za m2. Příjemným bonusem pak budou srovnatelné nebo dokonce nižší náklady za spotřebu elektrické energie než u teplovodní podlahovky.

Teplovodní podlahové topení – pořizovací cena teplovodního podlahového vytápění se pohybuje zhruba v ceně cca 850 za m2 . V případě kompletní dodávky s izolací, dilatací a dalšími úkony se cena může dostat i na cca 1 500 Kč za m2... a výše.

Záleží na použitém materiálu a jeho spotřebě, individuálních přáních investora a dalších stavebních okolnostech.

Moderní způsob vytápění

Podlahové topení se ve srovnání s klasickým topením může zdát o něco dražší, zároveň však získáte úspornější na provoz a zvýšíte svůj domácí komfort.