Snižujeme limit pro dopravu ZDARMA na 3000Kč! Platí do 1.1.2025.

Topení do koupelny aneb jak si vybrat?

Vybrat to pravé topení do koupelny může být někdy opravdový oříšek. Oproti jiným místnostem, právě v koupelně teplo nejvíce vnímáme, povrchem celého těla a bosými chodidly. Je třeba brát v úvahu estetiku, funkčnosti i ekonomiku provozu. Jak na to? Dozvíte se více v tomto článku!

 Osušit se po koupeli vyhřátým ručníkem na teplé podlaze je velice příjemné. Nemyslíte? Je to jednoduché. Ručníky spolehlivě ohřejí a vysuší topné žebříky nebo sušáky ručníků a podlahového topení zajistí příjemně teplou podlahu.

Sušáky a žebříky nahřejí a usuší mokré ručníky, pomohou k vyhřátí místnosti, a můžou být i zajímavým designovým doplňkem interiéru. Topný žebřík ale není jedinou možností, kterou můžete pro vyhřívání koupelen použít. Můžete zvolit i podlahové topení a přímotopy. Jak si správně vybrat?

Topný žebřík do koupelny

Podle dispozic a velikosti koupelny, a podle zdroje tepla dělíme topná tělesa na několik typů.

  • Elektrický topný žebřík je připojen do elektrické sítě ( přes zásuvku nebo přímo ) a regulace teploty je zajištěna termostatem. Termostat může být na radiátoru, na přívodním kabelu, nebo není součástí radiátoru a pak je třeba zásuvkový termostat dokoupit).
  • Teplovodní („klasický“) topný žebřík je napojen k ústřednímu topení domácnosti a jeho funkce je stejná jako klasický radiátor. Teplota se nastavuje ručním nebo termostatickým ventilem. Jeho nevýhoda je, že funguje jen při provozu celého topného systému v topném období. V přechodných (jaro a podzim) nebo v letních měsících teplovodní topný žebřík nehřeje.
  • Kombinovaný topný žebřík spojuje vlastnosti obou. Je připojen k topnému systému domácnosti. Vytápění mimo topnou sezónu je umožněno díky zabudované elektrické topné tyči (topné patroně).

Při výběru topných žebříků je třeba brát zřetel i na jejich výkon a rozměry. Pokud topný žebřík budete využívat jen k sušení ručníků, bude postačovat nižší výkon, než pokud bude topný žebřík sloužit k vytápění. Volba výkonu topného tělesa pro vytápění je závislá na velikosti místnosti a tepelných ztrátách.

Jak určit správný výkon topného tělesa?

Na vytápění prostoru v koupelně je potřeba výkon cca. 50 – 100 W / m3. Zároveň povrchová teplota by neměla přesáhnout 60°C.

Pro sušení ručníků jsou nejvhodnější topné žebříky s příčkami dále od sebe pro snadné věšení a s prohnutým tvarem, aby ručníky nevysely přímo u zdi. Pro snazší údržbu jsou vhodné žebříky s hladkým povrchem. Z pohledu designu jsou estetičtější tělesa s chromovým povrchem, ale pro nižší cenu jsou častější volbou topné žebříky bílé.

Topení do koupelny aneb jak si vybrat, EKOTERM 

Podlahové topení

Teplou podlahu v koupelně vám zajistí jen podlahové topení. Jedná se dnes již o standardní vybavení koupelen a je velice oblíbené pro komfort, nízké pořizovací a provozní náklady. Jeho „neviditelnost“, tedy to, že je zcela skryto pod dlažbou je jednou z dalších výhod, kterou uživatelé vyhledávají  Topné rohože se totiž instalují přímo do stavebního lepidla pod dlažbu. Nezabírají tak žádné místo a jsou ideálním řešením i do rekonstrukcí.

Velká výhoda vyhřívání místností od podlahy je, že ušetříte za energii. Není potřeba vytápět na tak vysokou teplotu jako u ostatních typů vytápění, protože pocit tepla je dosažen již při teplotě o 2-3°C nižší než u klasické topení. Pořizovací cena u podlahového vytápění je často nižší než u žebříkových radiátorů.

Podlahové topení je možné rozdělit podle provedení:

  • Teplovodní podlahové vytápění se napojuje do systému ústředního vytápění domu. Jeho nevýhodou je, že v případě závady (např. zkorodováním kovových části) může dojít k vytopení nemovitosti. Další nevýhodou je, že provozovat vodní podlahové topení lze jen při provozu celého topného systému. Není možné si zatopit jen v koupelně v přechodných obdobích nebo v chladnějším létě. Teplovodní podlahové topení znamená velký stavební zásah. Proto se hodí spíše do novostaveb.
  • Elektrické vytápění je možné instalovat bez stavebních zásahů (topné rohože) a jeho montáž je levná. Snadná regulace a rychlost náběhu z něj dělají první volbu uživatelů.

Každé vytápění má své výhody a nevýhody a podle typu stavby je třeba vybrat nejvhodnější variantu. Bez podlahového vytápění se dnes neobejde žádná z úsporných staveb.

Přímotopy (konvektory)

Tento typ vytápění není vhodný pro vytápění celého domu. Hodí se na rychlé zahřátí koupelny nebo menších místností. Přímotop je řešením pro dodatečné vytápění prostor, kde není vhodné použít jiné topení. Například historické rekonstrukce, rekreační objekty s nepravidelným provozem, v podkrovích, prostorách umývárny nebo stavební buňky.

Typy přímotopů:

  • Standardní konvektor je základní typ přímotopných konvektorů. Tento přímotop předává teplo pouze konvekcí, vyznačuje se však výbornou dynamikou a nejpříznivějším poměrem cena/výkon
  • Konvektor s ventilátorem téměř okamžitě dokáže vyhřát místnost. Je ale bez tepelné setrvačnosti. Jakmile se přímotop s ventilátorem vypne, přestane hřát a místnost vychládá.
  • Sálavý konvektor. Zatímco běžný přímotop předá prakticky 100% energie výhradně konvekcí (prouděním), sálavý konvektor předá min. 50 % tepelné energie sáláním, čímž se velmi výrazně zvyšuje komfort vytápění

 

Výhodou přímotopů je nízká pořizovací cena, ale dražší provoz.

Co topení do koupelny musí splňovat?

Podle velikosti a dispozic vaší koupelny, možnosti stavebních zásahů a vašich potřeb existuje řada možností vytápění, z kterých je možné vybrat tu nejvhodnější. Obraťte se na nás s dotazy, velmi rádi vám s výběrem správného topení pomůžeme. Kontakt.